Kayalar Köyünde Hava

Kayalar Köyünde Hava:

21 Nisan 2010 Çarşamba

Çanakkale, Ayvacık, Kayalar Köyü


Geçmişten geleceğe,
9000 dönüm arazide, kaz dağının uzantısına sırtını dayamış 1o5 hane255 nüfus ile yaşam veren şirin bir köy. hayallerinin peşinde alın teri ve acı tatlı hatıralarıyla yaşamlarını paylaşan bu köyün sakinleri, çalışkanlıklaıyla mutlu bir yaşam sürmektedirler. Kültürel, ekonomik ve sosyal yaşamları, köye gezmeğe gelenlerin gönlünde bir çok hatıra bırakır. Köye girişte sol tarafınızda bir çeşme göreceksiniz orada durunuz ve bir bardak su içiniz.Bu çeşme 247 sene evvel yapılmış olup, taşında şöyle yazar, bu çeşmeyi yaptı baki oldu haya kul, iç Muhammmed aşkına abıhayat sahi bul, hayrat ve hasenat. El hacı Hüseyin ağa 1179.
Köyün iki kahvehanesi bulunmaktadır, birinde şahane manzaraları seyredip hayallere dalarsınız, öbür kahvehanenin ayrı bir özelliği ise,önünde daha evvel yazdığım çınar ağacı bulunmaktadır. gölgesinde püfür, püfür esintinin namesinde çayınızı yudumlarken yaşamın zevkini hisedersiniz..
Kayalar köyünde iki bakkal bulunmaktadır. Birini Sezayi, diğerini, İsmail isimli arkadaşlar işletmektedir.
Köylüler ihtiyaçlarını temin etmek ve ellerindeki ürünleri satmak için, cuma günleri Ayvacık veya küçükkuyu pazarına giderler,dolaisiyle köy bakkallarının geçimi daha ziyade zeytinciliktir.Esasen tüm köylünün geçimi zeytin, küçük baş azda olsa büyük baş hayvancılıktır.
Köydeki binalar genelliklşe taş yapı olarak inşa edilmiş olup genellikle eve avlu'dan geçilmektedir, yeni yapılan binalarda bu sistemdeolmadığı gibi,daha ziyade betona öncm verilmektedir.
Bu bölge köylerinde her yaz hayırlar düzenlenir, senede bir defa olmak her köy sırası ile pazar günleri yemekler hazırlrlar ve tüm çevre köyleri yemeğe davet edilirler.
yemekler genelde çorba, et yemeği,kuru fasulyaveya nohutyoğurtlu mantı, yaprak sarması, keşkek ve irmik tatlısı olarak ikram edilir, keşkek ise olmassa olmaz bir yemektir. Köy meydanına ve sokak aralarına masalar yerleştirilir, gelen misafir köylüler yemeklerini yerler.Öyle namazından evvel mevlüt okunur, isteyen caiye gider mevlidi dinler, namazını kılar,sonra yemeğini yer,sohpetler edilir çaylar içilir ,ondan sonra dağılırlar.
Hacı namzetleride,hacı hacı hayrı düzenler,aynı yemek çeşitlerini ,civar köylerede, haber salarak davet eder ikramda bulunurlar.
Düğünlerse, gene aynı şekilde tüm civar köyler davet edilir,bu sefer yemekler cumartesi günü sabahtan başlar,pazar günü öğle yemeğine kadar yemek ikram edilir.
Bu uygulamalar ege köylüsünün cömertliğini göz önüne serer.
Oksijen deposu olan kendini ormana gizlemiş bu köy bir başka güzel ve görülmeğe değer.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder